Szoftver leplezi le a manipullt fotkat
Forrs: www.hvg.hu 2006.02.17. 13:00
Egy amerikai professzor kutatcsoportja olyan szoftvert fejlesztett ki, amellyel kimutathat, ha egy fnykpen utlagos vltoztatsokat hajtottak vgre.
Lenin fotja a kiretuslt Trockijjal. Tekintse meg galrinkat is! | „Az egyik legismertebb retuslsi plda Trockij eltntetse a Sztlint brzol kpekrl” – nyilatkozta a C|Net-nek Hany Farid, az amerikai Dartmouth egyetem professzora.
„Nagyon j minsg munkt vgeztek, sok esetben a negatvra festettk az j htteret, hogy ne ltszdjon a manipulci.”
Az egyetem Image Science Group nevet visel kutatcsoportja ltal ksztett programot tbbek kztt az FBI s a Reuters sajtgynksg is hasznlja. Nemrgiben elkszlt egy javs vltozat, amellyel mg tbb rendvdelmi szerv s sajtorgnum gyzdhet majd meg a kezkn tfut fotk valdisgrl.
„Ha minden jl megy, a btaverzi hat hnapon bell elkszl” – mondta Farid. „A jelenlegi vltozathoz olyan ember kell, akinek megfelel a kpzettsge a program hasznlathoz.”
L. Frank Kenney, a Gartner egyik elemzje szerint lnyegesen gyakrabban tallkozunk manipullt fotkkal, mint kpzelnnk. J plda erre a Newsweek egyik bortja, amely Martha Stewartot brzolja, szabadulsa utn. Az egszsgtl kicsattan n fejt egy modell testre retusltk. Az 1996-ban gyilkossg ldozatv vlt rapperrl, Tupac Shakurrl idn immr tizedik esztendeje keringenek a mendemondk, mely szerint mgsem halt meg. Ksznhet ez rszben a tragikus este ta megjelent szmos j fnykpnek. A hamistott fotkat leleplez szoftverek piact nehz felmrni, azonban Kenney szerint egyre nagyobb lesz irntuk a keresnek.
A fnykpeket elemz szoftver olyan anomlikat keres a kpen, amelyeket az emberi agy nem tud, vagy nem akar azonostani. A ktdimenzis kpeken pldul legfeljebb a nagyon avatott szem nzk veszik szre, ha a fnyek nem gy esnek, ahogyan azt a krnyezet megkvnn. Az ilyesmi megfelelen llthat a hromdimenzis kpeken, vagy a szmtgpes jtkokban, azonban a sima fotkon jval nehezebb gy sszefslni a klnbz rtegeket, hogy a fny tkletes legyen.
„Az emberi szem nem felttlenl veszi szre, ha egy ilyen rszlet nem stimmel” – magyarzta Farid, hozztve: „a szmtgpeknek azonban ez nem jelent akadlyt.”
Sokan komolyan vettk  | A program olyan mintkat is keres, amely arra utal, hogy az egyes vizulis hatsokat utlag, bizonyos kpmanipull programokkal hoztk ltre. Amikor kt kpet sszedolgoznak, ltalban a kpen lthat trgyak, szemlyek nem azonos skban szerepelnek, nmi talaktsra van szksg. Ilyenkor hatatlanul is res pixelek maradnak a kpen. Ezeket ugyan a kpmanipull programok kitltik a kzvetlen krnyezet szneivel, amelyhez egy valsznsgi algoritmust hasznlnak. Farid szoftvere hasonl mdon kutatja fel az utlag beptett kppontokat.
„Matematikai s statisztikai perspektvbl nzve kijelenthet, hogy egy ilyen kpmanipullst lehet mennyisgi paramterekkel vizsglni” – magyarzta a professzor. „Olyan statisztikai mintkra lehet bukkanni, amelyek nem trtnnek meg a termszetben.
A kphamistsok nem csak az interneten kering, gynevezett hoax e-mailek sajtjai. Nemrgiben nagy port kavart a dl-koreai Hwang Woo-suk azon lltsa, mely szerint ssejteket klnozott. A tanulmny mell csatolt fnykpekrl azonban a laikus is lthatta, hogy gyenge hamistvnyok.
Farid programja vlhetleg nem fog szles krben elterjedni, ugyanis a professzor attl tart, hogy a kphamistk a szoftver ltal alkalmazott mdszereket megkerlve vgzik majd munkjukat a jvben. Ennek ellenre a professzor nylt forrskd vltozatot szeretne az igazsgszolgltatsi szervek szmra kszteni.
„Az adfizetk pnzbl kszlt ez a program, gy ket is kell szolglnia” – mondta Farid a C|Net-nek.
|